Fatih Sultan Mehmet Blv. No:177, Nilüfer/Bursa
İmplant Tedavisi Nedir, Neden İmplant Uygulanmalıdır?
BİR MİLİM ÇOK FARK YARATIR

İmplant Tedavisi Nedir, Neden İmplant Uygulanmalıdır?

MİLİM DENTAL

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili günümüzdeki tüm gelişmelere rağmen dişlerimiz zamanla çürüyebiliyor, yaralanma ve hastalık nedeniyle bir çoğumuz diş kayıpları yaşayabiliyor.

Diş kayıplarını önlemek, daha sağlıklı, daha güvenilir, daha estetik ve kalıcı bir tedavi oluşturma amacıyla uygulanan implant, titanyum ve birleşimlerinden oluşturularak hazırlanan yapay diş köklerinin, ağızdaki eksik dişlerin yerine konulması yöntemidir.

Geleneksel olarak kullanılan köprü ve protez diş tedavisi uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen tedavi yöntemi, doğal dişlerinize uyacak şekilde yapılmış sabit veya çıkarılabilir yapay dişler için güçlü bir temel sağlar. Başka bir deyişle çene kemiğine yerleştirilen bu vidalar, ağız içinde bulunan takma diş ve diş protezlerini destekler.

 

İmplant Tedavisi Neden Uygulanmalıdır? İmplant Tedavisinin Faydası Nedir?

İmplant dişleri, uzun süreli kullanmak mümkündür. Hastalar, kaybettikleri dişlerine benzer özellikte olan, yepyeni ve sabit dişlere sahip olur. İmplant dişin sağladığı en önemli fayda, hastanın, dişlerini, uzun yıllar kendi dişleri gibi kullanabilmesi ve diş temizliğini yapabilmesidir.

Çekilen dişlerin yerinde bulunan kemikler, zaman içinde eriyebilirken, çekim sonrasında yapılan implant sayesinde meydana gelen kemik erimesi de azalacak, ilerleyen zamanlarda tamamen duracaktır.

 

İmplant Türleri Nelerdir?

Birçok implant çeşidi bulunmakla beraber en yaygın olanı vidalı olanlarıdır. Vidalı implantın bir diğer ismi geleneksel implanttır.

Endosteal implantlar, iki aşamadan oluşur. İlkinde cerrahi yolla çene kemiğine yerleştirilir. Daha sonra diş eti şekillendirilir.

 

All On X İmplant

All-on-X diş implantları, geleneksel diş implantlarıyla tedaviye kıyasla üst veya alt çeneyi tam olarak eski haline getirmek için daha hızlı bir yol sunar. Bilgisayar destekli cerrahi kullanarak, uzman diş hekimi implantlar için en iyi yerleri belirler ve implantları kemiğe yerleştirir.

Tam bir fonksiyonel diş seti için çene başına sadece altı implant gerektiren All-on-X, genellikle ön kemik grefti ameliyatı ihtiyacını azaltır. All-on-X yönteminde geçici bir protez takılır. Tedavi süreci yaklaşık 1-2 ay sürer. Dişinizin etrafında kullanılan geçici protez, implantları çevreleyen kemikle tamamen entegre olduktan sonra sadece birkaç ay içinde takip edilecek kalıcı bir set ile hızlı bir şekilde değiştirilir.

 

İmplant Yöntemi Herkes Tarafından Kullanılabilir Mi?

İmplant yönteminin kullanılabilmesi için öncelikle, implantın yerleştirileceği uygun bir kemik yapısı bulunmalıdır. Kemik yapısının uygun olmaması durumunda ise yapay bir kemik yapılır. Çene kemiği, implantların yerleştirilmesi için uygun bir genişlikte olmalıdır. Çene kemiğinin uygunluğu ve genişliğinin önem arz etmesi nedeniyle, tedavi genellikle 18 yaş ve üzerindeki hastalara uygulanır.

 

İmplantı Uygularken Ağrı Veya Acı Hissedilir Mi?

Hastalara uygulanan lokal anestezi/sedasyon sayesinde hastalar acı hissetmemektedir. Uygulama sonrası oluşabilecek ağrı ya da sızılar ilaç alınarak giderilebilir. Tam bir iyileşme 1 ve 3 ay arası gibi bir süreci kapsar.

 

İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Hastanın durumuna ve tedavi şekline göre değişmekle beraber, operasyon en fazla 1-2 saat içinde tamamlanır.

1-3 ay arasında iyileşme durumuna göre takılan geçici protezler çıkarılıp yerine kalıcı olan protezler takılarak tedavi tamamlanmış olur.

 

İmplant Doğal Bir Görünüm Sağlar Mı?

İmplant uygulamasında kullanılan porselen dişler, doğal bir görünüm sağlar. Ön dişlerde porselen kullanılırken, azı dişler için, dayanıklı olması açısından titanyum kaplı protezler tercih edilir.

 

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadar Sürer?

Tedavi uygulanan hastanın ağız sağlığına dikkat etmesi, sigara kullanımı, hastanın kullandığı dişlerin ömrünü belirler. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmezse implantların ömrü uzun olmaz. İmplantlar bir nevi yapay dişlerdir. Bu yapay dişlere ne kadar iyi bakarsak o derece uzun ömürlü olacaktır. Doğru bakım yapılmazsa diş eti hastalıklarına sebebiyet verebilir. Alkol ve sigara tüketimi oranına bağlı olarak, dişlerde sararmalar ve iltihaplar meydana gelebilir. Kendi dişlerimizi nasıl koruyorsak implantlı dişlerimizi korurken de aynı bakımı yapmalı ve özen göstermeliyiz.

 

İmplant Tedavisi Pahalı Bir Uygulama Mıdır?

Diş tedavilerinde en çok merak edilen noktalardan biri de tedavinin maliyetli olup olmadığı konusudur. Yapılan muayene, kullanılan malzeme, uygulama prosedürleri, tedavi süresi ve kaç dişe implant yapılacağı gibi durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Ekonomideki yıllık enflasyon oranları ve kur farkları implant tedavisinin fiyatını belirlemektedir.

 

İmplant Tedavisi Sağlık Sorunları Durumlarında Uygulanabilir Mi?

İmplant tedavisi, şeker hastaları açısından risk oluşturabilir. Fakat düzenli kontrol yaptırıldığında, tedavi rahatlıkla uygulanabilir. Sık sık kontrol yaptırılması, hastaların iyileşme sürelerini kısaltır. Bu nedenle hastaların özenle kontrol edilmesi gerekir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, tedavi sırasında aşırı sigara tüketimidir. Aşırı sigara tüketimi tedavi sırasında iyileşmeyi geciktirir. Bu nedenle tedavi öncesi sigara kullanımına ara verilmeli ve mümkünse sonrasında da içmemelidir. Sigara içmek, tedavide iyileşmeyi güçleştirir.

Kemik hastalığı olan ve bunla ilgili ilaç kullanan hastalar da doktor kontrolünde tedaviye devam etmelidir.

İmplant tedavisi, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde ağız ve diş sağlığı açısından bizlere en büyük kullanım kolaylığını sunar. Gerek uzun ömürlü oluşu gerek gündelik hayatımızda bizlere sağlıklı dişlere sahip olma olanağı sağlaması, implantı en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

 

ali-direnç-ulaşan_milim-dental

Dr. Dt. Ali Direnç Ulaşan

AĞIZ, DİŞ, ÇENE HASTALIKLARI VE CERRAHİSİ UZMANI

İletişim

Değerlerimizin ışığında, kendi alanında uzman diş hekimlerimizle birlikte size yardımcı olabileceğimiz konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
İletişim